NJERËZIT JANË THESAR

NJERËZIT JANË THESAR

A janë njerëzit thesare, siç po pretendohet?

Po, njerëzit janë thesare. Të vërtetën e ka thënë poeti i njohur Ahmed Shevki: Njerëzit janë dy llojesh:

Citoj vargjet e tij, Zoti e mëshiroftë:

Njerëzit janë dy llojesh: të vdekurit mbi dhe, të cilët po jetojnë, dhe të tjerët nën dhe, të gjallë.

Nëse e bëjmë një analizë të njerëzve në fytyrë të tokës, shohim se ata janë dy llojesh:

Njerëzit e mençur, të cilët mund të binden me fakte e argumente dhe;

Njerëzit injorantë që janë zhytur në injorancë, të cilët nuk binden dhe nuk i pranojnë argumentetet, por i kundërshtojnë, tregohen kryelart dhe paraqiten të padrejtë.

I nderuari ynë, Muhamed Muteveli Shaëraviju, na e vërteton neve se nëse Allahu dëshiron që një parim prej parimeve ta udhëheqë, atëherë e drejta patjetër duhet ta ketë fuqinë e argumenteve, për t’i bindur të tjerët dhe për t’i gjunjëzuar të tjerët me mprehtësinë e gjuhës.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s