Ebu Bekri imam

Ebu Bekri imam

Pejgamberi a.s. ishte sëmurë.

Gjatë kësaj kohe në namaz e zëvendësonte Ebu Bekri.

Një ditë Pejgamberi e ndjeu veten më mirë.

Shkoi për të falur namazin e drekës.

Ai gjatë rrugës mbështetej tek Aliu dhe Abasi.

Fytyra e tij i rrezatoi me gëzim dhe kënaqësi kur e pa Ebu Bekrin duke prirë namazin.

Kur e pa prezencën e Pejgamberit, Ebu Bekri deshi të bënte një hap mbrapa.

Pejgamberi e ndaloi atë dhe u ul në krahun e tij.

Mbas namazit Pejgamberi dha fjalën e tij të fundit:

“Allahu i paraqiti njërit nga shërbëtorëve të Tij zgjedhjen e jetës në këtë botë dhe jetës me Të. Por shërbëtori zgjodhi të fundit.”

Ebu Bekri i dëgjoi këto fjalë atij i rrjedhën lotët nga sytë dhe u rrokullisën poshtë në mjekrën e tij.

Herët në mëngjes, në ditën e fundit të jetës së tij, gjendja e Pejgamberit u bë më e mirë për disa çaste.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s