Virtytet e Ebu Bekri r.a.

Virtytet e Ebu Bekri r.a.

Një ditë përderisa i Dërguari i Allahut po mbante një fjalim mes shokëve të tij,

papritur ndali dhe pyeti:

– A ka ndonjë midis jush që agjëron sot?

Ebu Bekri u përgjigj me zë të ulët duke thënë se ai po agjëronte.

I Dërguari i Allahut pyeti përsëri:

– A ka ndonjë që ka dhënë sadaka?

Mbizotëroi heshtja e ndjekur nga zëri i turp­shëm i Ebu Bekrit:

– Unë kam dhënë o i Dërguari i Allahut.

Pyetjet vazhduan:

– A ka ndonjë që ka falur një namaz xhenazeje sot?

Dukej sikur Pejgamberi po bisedonte me një person të vetëm.

Ebu Bekri përsëri u përgjigj:

– Unë kam falur.

Pejgamberi fisnik vazhdoi:

– A ka ushqyer ndonjë nga ju një njeri të uritur sot?

Asgjë nuk ndryshoi nga më parë.

I Dër­guari i Allahut po u bënte të njohur xhematit se kush ishte Ebu Bekri.

Ai e dinte se po t’i lihej në dorë Ebu Bekrit ai kurrë nuk do t’i përmendte këto virtyte.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s