Të folurit e qengjit

Të folurit e qengjit

Muhamedi a.s. shkon në Hajber te një fis jehud.

Një grua prej Hajberi i solli të Dërguarit të Allahut një qengj të gatuar.

Ajo e kishte helmuar.

Shpatulla e qengjit tregoi se ishte e helmuar.

Pejgamberi a.s. tha: – Mos e hani.

Kjo shpatull më tha që mishi është i helmuar.

Pejgamberi a.s. mishin ia hodhi një qeni.

Qeni ngordhi pasi e hëngri.

Gruaja u soll para të Dërguarit të Allahut.

Pejgamberi e pyeti:

– Përse e helmove mishin?

Gruaja i tha:

Po të ishe Pejgamber helmi nuk do të helmonte.

Po të ishe mbret, njerëzit do të shpëtonin nga ti.

Pejgamberi a.s. e fali kur e dëgjoi arsyetimin e saj dhe nuk e ndëshkoi.

Edhe pse e meritonte dënimin, prapëseprapë nuk e ndëshkoi gruan.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s