Mbrojtja dhe siguria e Muhamedit a.s.

Mbrojtja dhe siguria e Muhamedit a.s.

Një ditë, i Dërguari i Allahut zbriti të pushonte nën hijen e një peme të dendur.

Aty vari shpatën dhe ra të flinte.

Njerëzit e tjerë u shpërndanë nëpër hijet e pemëve dhe fjetën.

Ndërkohë vajti një idhujtar dhe e kapi shpatën e të Dërguarit të Allahut kur ai po flinte.

Kur u zgjua e pa idhujtarin me shpatë në dorë, që po i thoshte: – A ke frikë nga unë?

I Dërguari i Allahut i tha: – Jo.

– Kush të mbron ty tani nga unë? – e kërcënoi përsëri idhujtari.

– Allahu – ia ktheu i Dërguari i Allahut.

Nga toni i zërit të Pejgamberit idhujtarit i ra shpata nga dora.

Shpatën e kapi i Dërguari i Allahut dhe i thotë:.

– Po ty kush të mbron nga unë tani?

Idhujtari i thotë: – Të lutem mos më vrit!

Pejgamberi e fton atë për në Islam.

Idhujtari nuk e pranon ftesën të bëhet musliman.

Idhujtari i dha besën Pejgamberit se nuk do të luftonte kurrë më kundër tij.

Idhujtari i dha besën se nuk do të bashkohej kurrë me ata që e luftonin.

Muhamedi a.s. e la të lirë dhe ai shkoi te njerëzit e vet.

Kur shkoi te njerëzit e vet, atyre u thotë:

– Vërtet, unë po vij te ju nga ai njeri, që është më i miri i njerëzve.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s