Ndodhia e Surakës

Ndodhia e Surakës

Muhamedi a.s. së bashku me Ebu Bekrin ishin duke shkuar rrugës për në Medine.

Mekasit kishin vendosur shpërblim prej 100 deveve për atë që e zë Muhamedin a.s. para se të shkonte në Medine.

Suraka kishte një kalë.

Ai e merr kalin dhe u shkon pas për t’i zënë.

Hipur mbi kalë Suraka po ecte me shpejtësi në drejtim të tyre.

Para se t’u afrohej, kali i Surakës rrëshqiti.

Suraka bie nga kali.

Suraka hodhi fall.

I doli ashtu siç dëshironte dhe në zemër i hyri një trishtim i madh.

Hipi mbi kali.

U afrua tek ata aq shumë, por i dërguari i Allahut nuk po shikonte rreth e qark.

Ebu Bekri vështronte sa majtas e sa djathtas.

Suraka mendoi se tash ishte çasti më i volitshëm për ta kapur Muhamedin a.s.

Në atë moment i ndodhi diçka e çuditshme.

Kalit të Surakës i humbën këmbët në tokë, deri në gjunjë.

Suraka ra nga kali.

E tërhoqi kalin dhe ai u çua, por me vështirësi ia nxori këmbët nga toka.

Pas shumë përpjekjesh, kali i nxori këmbët plotësisht.

Nga dheu i këmbëve të kalit u çua një pluhur që u ngjit në qiell si tym.

Suraka e kuptoi se i Dërguari i Allahut do të triumfonte, prandaj u thirri atyre:

– Më prisni, se nuk do t’ju bëj asgjë të keqe!

Pejgamberi dhe Ebu Bekri u ndalën dhe e pritën atë.

Suraka iu tha se nuk do t’ju bënte atyre asgjë të keqe vetëm e vetëm ta lejonin të kthehej mbrapa.

Muhamedi a.s e lejoi.

Suraka u kthye kah kishte ardhur.

Muhamedi a.s. së bashku me Ebu Bekrin vazhduan rrugën për në Medine.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s