FEJA DHE SHKENCA

FEJA DHE SHKENCA

A bën dallim Islami në mes të fesë dhe shkencës? Ç’mendoni ju rreth kësaj çështjeje, për të cilën po flitet shumë kohët e fundit?

Nuk ka dallim në mes të fesë dhe shkencës, por dituria përfshihet në planprogramin e fesë, sepse askush prej njerëzve të fesë nuk thotë: Ai i cili mëson kiminë, është pabesimtar. Ne themi “Feja dhe jeta”.

Fjala fe i ka frikësuar  ata që mendojnë për këtë botë, e jo për fenë, dhe fjala “botë” ka frikësuar fetarët prej kësaj bote. Ne u themi atyre: nuk ka “fe dhe jeta”. Kjo botë është përballë botës tjetër, ndërsa feja përfshin që të dyja. Atyre, të cilët kujdesen për këtë botë, u thonë disa: ata janë pabesimtarë, ndërsa atyre, të cilët kujdesen për botën tjetër, disa u thonë: të prapambetur. Ne u themi se kjo nuk është e drejtë, sepse përballë botës tjetër është kjo botë dhe feja i përfshin që të dyja, sepse bota tjetër nuk është tematikë apo çështje e fesë së botës tjetër, por është shpërblim dhe dënim.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s