Sidretul Munteha

Sidretul Munteha

Muhamedi a.s. gjatë Miraxhit ka parë mrekulli të shumta.

Një nga mrekullitë është arritja në pikën kulminante.

Pika kulminante është “Sidretul Munteha”.

Në Sidretuul Munteha kishte pemë të mëdha.

Gjethet e luleve ishin të mëdha.

Sidretul Munteha ishte shumë e bukur.

Askush nuk mund ta përshkruajë bukurinë e saj.

Aty shikon fruta të mëdha.

Pemët gjithashtu kishin gjethe të mëdha.

Xhibrili i thotë:

– Kjo është Sidretul Munteha!

Aty Muhamedi a.s. sheh katër lumenj.

Dy lumenj ishin brenda.

Dy lumenj ishin jashtë.

E pyeti Xhibrilin për këto dy lumenj.

Xhibrili i thotë:

– Dy lumenjtë që janë brenda janë lumenjtë e Xhennetit.

Dy lumenjtë jashtë janë:

– Lumi Nil dhe

– lumi Eufrat.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s