Merimanga në shpellën Thevr

Merimanga në shpellën Thevr

Muhamedi a.s. ishte duke shkuar për në Medine.

Udhëtimi për në Medine quhet Hixhret.

Së bashku me Muhamedin a.s. ishte Ebu Bekri.

Pejgamberi fshihet në një shpellë.

Shpella quhej Thevr.

Një hyrje të shpellës Thevr shkon një merimangë.

Merimanga kishte shkuar të thurë një pëlhurë të saj.

Rrjeta e zuri në tërësi hyrjen e shpellës.

Idhujtarët i shkuan pas Muhamedit a.s dhe Ebu Bekrit,

kërkonin gjithandej dhe në çdo vend.

Prej së largu e shohin shpellën Thevr.

I afrohen hyrjes së shpellës.

E shohin se hyrja e saj ishte e zënë e gjitha nga pëlhura e merimangës.

Idhujtarët deshën të futen brenda.

Ebu Bekri r.a. i tha të dërguarit a.s.:

– Sikur të shikonte ndonjëri poshtë këmbëve të tija do të na shihte.

I dërguari a.s. iu përgjigj:

– O Ebu Bekr, çfarë thua ti për dy veta kur janë e Allahu është i treti?

Ubej bin Halef u tha:

– Mos u futni brenda, po të kishte njeri brenda, rrjeta e merimangës do të ishte prishur.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s