DREJTËSIA E VËRTËTË

DREJTËSIA E VËRTËTË

Gjatë historisë njerëzore, pra edhe sot, e vërteta dhe e drejta në mes njerëzve nuk realizohet, gjë që është vështirë që njeriu të ketë qetësi. Pra, a na tregon ç’është drejtësia njerëzore?

Përgjigje: Drejtësia e vërtetë është ajo, të cilën na e ka obliguar Allahu neve. Drejtësia nuk është tipar, të cilin i drejti e bën me vetëdëshirë. Me drejtësi nënkuptohet kur i drejti i përmbahet kandarit të Tjetrit, i cili e ka vendosur atë në peshojë, e Ai është Allahu i Lartmadhëruar. I Drejti nuk është ai, i cili me vullnet dhe sipas dëshirës së tij praktikon atë që e parasheh, por praktikimin e asaj çka e ka përcaktuar dhe e ka vendosur Krijuesi. Për këtë arsye kam thënë dhe them se specifika e besimit nuk është ajo që ti ose unë vazhdimisht të gjykojmë për veten tonë, por unë dhe ti të jemi të gjykuar prej Allahut për veten tonë.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s