Vlera e dhënies së borxhit

Vlera e dhënies së borxhit

Tre persona prej gjeneratave para jush janë nisur për një udhëtim,

deri sa i zë nata para një shpelle në të cilën vendosen për ta kaluar natën.

Nga kodra rrokulliset një shkëmb dhe e bllokon tërësisht hyrjen dhe daljen e shpellës. (Ata duke biseduar mes vete) Thonë:

– Ne nuk mund të shpëtojmë gjallë nga kjo shpellë ndryshe, vetëm se duke i bërë lutje Allahut të Lartmadhëruar në bazë të punëve tona të mira.

Personi i tretë u lut:

– O Zoti im, unë kam pasur punëtorë.

Të gjithëve ua kam dhënë pagën e fitimit menjëherë,

përpos një punëtori, i cili ka shkuar pa e marrë pagën (e fundit).

Pastaj pagën e tij e kam vendosur në qarkullim dhe pasuria e tij u shtua.

Pas një kohë me erdhi e më tha:

– O rob i Allahut, më jep pagën!

I thashë:

– Krejt çka sheh prej kësaj pasurie, si: këto dele, këto lopë, këto deve dhe ky rob, të gjithë janë shtuar prej pagës tënde.

Ai më tha:

– O rob i Allahut, mos u tall me mua!

Unë i thashë:

– Nuk jam duke u tallur me ty.

Pastaj e mori tërë pasurinë e tij dhe nuk la asgjë prej tyre.

O Zot im, këtë e kam bërë vetëm e vetëm për ta fituar kënaqësinë Tënde; na shpëto nga kjo fatkeqësi!

Atëherë shkëmbi lëvizi i tëri dhe që të tre dolën nga aty e shpëtuan.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s