Foshnja në djep

Foshnja në djep

Një foshnje ishte duke thithur gji te nëna e vet.

Kalon aty pari një kalorës hipur në një deve të shtrenjtë e të bukur.

Nëna e tij tha:

– O Allahu im, bëje djalin tim sikurse ky!

Fëmija e la gjirin, u kthye nga njeriu, e shikoi dhe tha:

– O Allahu im, mos më bën si ai!

Pastaj u kthye nga gjiri dhe vazhdoi të thithë.

Pastaj njerëzit kaluan me një robëreshë duke e rrahur dhe i thoshin:

– Ke bërë pandershmëri, ke vjedhur.

Kurse ajo thoshte:

– HasbijAllahu ve ni’mel-vekil.

(Allahu më mjafton për gjithçka dhe Ai është mbrojtësi më i mirë)

Nëna e foshnjës tha: – O Allahu im, mos e bëj djalin tim si kjo.

Foshnja e la thithjen dhe shikoi nga ajo e tha:

– O Allahu im, më bëj mua si ajo.

(Foshnja) është arsyetuar:

– Ai njeri ishte tiran, andaj dhe kam thënë, o Allahu im, mos më bëj si ai! ndërsa

– ajo për të cilën thoshin se ka bërë pandershmëri, ajo nuk ka bërë, kanë thënë ka vjedhur, e ajo nuk ka vjedhur, thashë: O Allahu im, më bëj mua si ajo.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s