Floktarja e bijës së firaunit

Floktarja e bijës së firaunit

Na ishte një shërbëtore e vajzës së faraonit.

Ajo një ditë duke ia krehur flokët bijës së Faraonit i ra krehri në tokë.

Ajo duke e marrë atë tha: – Bismilah (me emrin e Allahut).

Vajza tha:

– Në emër të babit tim a?

Ajo tha:

– Jo, babi yt nuk është zot. Por Zot është Krijuesi im, i babit tënd dhe Zot i gjithësisë.

Vajza tha:

– Unë dua ta lajmëroj babin tim për këtë që ti po thua.

Floktarja tha:

– Bëja me dije.

Ajo e lajmëroi faraonin.

Firauni e thirri shërbëtoren dhe i tha:

– A është e vërtetë se ti beson në një tjetër zot pos meje?

Ajo tha:

– Po, Zot është vetëm Allahu. Ai është Zoti im, i yti dhe i gjithë botëve.

Faraoni porositi të ndizet një zjarr, e pastaj i tha asaj:

– Shko merri fëmijët e tu dhe sjelli këtu.

E ajo i solli fëmijët.

Faraoni tha:

– Tërhiqu nga besimi në tjetër zot.

Ajo tha:

– Jo kuurrë.

Ai tha:

– Hidhjani fëmijën në zjarr.

E hodhën të parin, pastaj të dytin.

Kur i tha që ta hedhin edhe atë që e kishte në krah, atëherë ajo u ndal.

Në atë moment fëmija çoi kokën dhe tha:

– Nënë mos u tërhiq ngase nuk ka zot tjetër pos Allahut.

Atëherë ajo u hodh në zjarr me gjithë foshnjën e saj.

Nga tymi dhe shkrumbi i tyre u parfumuan qiejt.

Ai parfum edhe sot qëndron lartë në qiej.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s