Qëndrimi në Mine

Qëndrimi në Mine

Ishte dita e Kurban Bajramit.

I Dërguari i Allahut a.s. arriti në vendin e quajtur Mine.

Në Mine i gjuajti guralecët,

pastaj shkoi te vendbanimi i tij në Mine, e preu Kurbanin.

Pasi e theri kurbanin, i tha rrojtarit:

– Merr nga këtu – dhe sinjalizoi në anën e djathtë të kokës së tij.

Pastaj i tha: – Vepro ashtu edhe në anën e majtë.

Pastaj iu tha edhe tjerëve të veprojnë ashtu.

Një herë tjetër kur ishte në mesin e sehabeve Muhamedi a.s. thotë:

– O Zoti ynë mëshiroji të rruarit (ata që i rruajnë flokët).

Të tjerët që ishin prezent thanë:

– Lutu edhe për ata që i shkurtojnë.

Muhamedi a.s. tha:

– O Zoti ynë mëshiroji të rruarit.

Të tjerët që ishin prezent prapë i thanë:

– Lutu edhe për ata që i shkurtojnë.

Muhamedi a.s. tha:

– O Zoti ynë mëshiroji të rruarit.

Të tjerët që ishin prezent prapë i thanë

– Lutu edhe për ata që i shkurtojnë.

Muhamedi a.s. tha:

– (Mëshiroji) Edhe ata të cilët i shkurtojnë flokët.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s