Vajza e cila i tha babait shko në haxh

Vajza e cila i tha babait shko në haxh

Hatem El-Esemi u ka thënë djemve të tij:

– Dëshiroj të shkoj në haxh.

Ata filluan të pikëllohen e të qajnë, duke i thënë:

– Ti po shkon në haxh, mirëpo në dorë të kujt po na lë, kush do të na ushqejë?.

Ai e kishte një vajzë, e cila tha:

– Lëreni të shkojë, sepse ai nuk është furnizues.

Hatem El-Esemi shkoi në haxh.

Familjen e tij e kaploi varfëria.

E ata filluan ta akuzojnë vajzën e tij (motrën e tyre).

Ajo bëri lutje:

O Zoti im, mos më turpëro para tyre.

Emiri i qytetit kaloi pranë shtëpisë së tyre.

Duke shëtitur nëpër qytet u thotë shokëve të tij:

– Shkoni kërkoni ujë nga ndonjë shtëpi nga këtu.

Ata shkuan kërkuan, kur familja e Hatemit e mbushi një ibrik të ri me ujë të ftohtë, prej ku ai piu ujë.

Emiri i qytetit pastaj pyeti:

Shtëpia e kujt është kjo:

U përgjigjën: – Shtëpia e Hatem El-Esamit

Ai e gjuajti një qese me ari në oborr të tyre dhe tha:

– Kush më do mua, do ta dua, dhe ai pajtohet me udhëheqjen time.

Ushtarët, të cilët kishin pasuri i hodhën të hollat e tyre në enën e cila kishte qenë me ujë dhe e dërguan nga kishte ardhur.

Vajza filloi të qajë.

Nëna e pyet:

– Pse po qanë, kur Zoti na lehtësoi gjendjen dhe na solli pasuri?.

Ajo iu përgjigj:

– Sepse krijesa shikoi kujdes për ne dhe na u lehtësua gjendja, po si do të kishte qenë po të na shikonte Krijuesi?!

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s