Islami

Islami

Një ditë i dërguari i Allahut rrinte me shokë.

Shfaqet një njeri me tesha të bardha.

Me flokë të zeza.

Në të nuk vëreheshin shenja udhëtimi.

Asnjëri prej sehabeve nuk e njihte.

Ulet pranë të dërguarit a.s.

I mbështet gjunjët me gjunjët e tij.

I vendos duart mbi kofshën e tij.

E pyeti Muhamedin a.s.:

– O Muhamed, më thuaj ç’është Imani?

Muhamedi iu përgjigj:

Imani është:

  • të besosh në Zotin,
  • në Melekët,
  • në librat,
  • në të dërguarit e Tij,
  • në ditën e fundit dhe në caktimin e Tij për të mirën e për të keqen.

Njeriu tha:

– Fole drejt.

Sehabet çuditen se si njëherë po e pyeste e mandej po ia vërtetonte përgjigjen.

Ai njeri shkoi, e sehabet mbetën të habitur.

Muhamedi a.s. parashtroi pyetje:

– O Umer a e njohe atë që po më pyeste?

Umeri i përgjigjet:

– Allahu dhe i dërguari i Tij e dinë më së miri.

Muhamedi a.s. tha:

– Ai ishte Xhibrili,

kishte ardhur për t’ua mësuar fenë besimtarëve.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s