Imani

Imani

Një ditë i dërguari i Allahut rrinte me shokë.

Shfaqet një njeri me tesha të bardha.

Me flokë të zeza.

Në të nuk vëreheshin shenja udhëtimi.

Asnjëri prej sehabeve nuk e njihte.

Ulet pranë të dërguarit a.s.

I mbështet gjunjët me gjunjët e tij.

I vendos duart mbi kofshën e tij.

E pyeti Muhamedin a.s.:

– O Muhamed, më thuaj ç’është Islami?

Muhamedi a.s. iu përgjigj:

Islami është:

  • Të dëshmosh se nuk ka zot tjetër përveç Allahut dhe se Muhamedi është i dërguar i Tij,
  • të falësh namaz,
  • të japësh zekat,
  • të agjërosh ramazan,
  • të kryesh haxh në Qabe, po pate mundësi.

Ai njeriu tha:

– Fole drejt.

Sehabet çuditen se si njëherë po e pyeste e mandej po ia vërtetonte përgjigjen.

Ai njeriu shkoi, e sehabet mbetën të habitur.

Muhamedi a.s. parashtroi pyetje:

– O Umer a e njohe atë që po më pyeste?

Umeri i përgjigjet: – Allahu dhe i dërguari i Tij e dinë më së miri.

Muhamedi a.s. tha:

– Ai ishte Xhibrili,

Kishte ardhur për të ua mësuar fenë besimtarëve.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s