Ihsani

Ihsani

Një ditë, i dërguari i Allahut rrinte me shokë.

Shfaqet një njeri me tesha të bardha.

Me flokë të zeza.

Në të nuk vëreheshin shenja udhëtimi.

Asnjëri prej sehabeve nuk e njihte.

Ulet pranë të dërguarit a.s.

I mbështet gjunjët me gjunjët e tij.

I vendos duart mbi kofshët e tij.

E pyeti Muhamedin a.s.:

– O Muhamed, më thuaj ç’është Ihsani (Mirësia)?

Muhamedi a.s. iu përgjigj:

 – Ta adhurosh Zotin sikur ta shihje, sepse, ndonëse ti nuk e sheh, Ai të sheh ty.

E pyeti gjithashtu:

– Ç’është çasti i Kijametit?

Muhamedi a.s iu përgjigj:

– Për këtë ai që po pyetet nuk di më shumë se ai që po pyet.

Ai njeriu, pas kësaj përgjigjeje, pyeti:

– Atëherë më trego për shenjat e Kijametit.

Muhamedi a.s. iu përgjigj:

– Kur robëreshës fëmija t’i bëhet zonjushë. Kur të shihen barinjtë këmbëzbathur, të zhveshur e të mjerë, teksa garojnë pas ndërtimit të godinave të mëdha.

Sehabet çuditen se si njëherë po e pyeste e mandej po ia vërtetonte përgjigjen.

Ai njeri shkoi, e sehabet mbetën të habitur.

Muhamedi a.s. parashtroi pyetje:

– O Umer a e njohe atë që po më pyeste.

Umeri i përgjigjet: – Allahu dhe i dërguari i Tij e dinë më së miri.

Muhamedi a.s. tha:

Ai ishte Xhibrili.

Kishte ardhur për t’ua mësuar fenë besimtarëve”.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s