Uji i zemzemit

Uji i zemzemit

Ibrahimi a.s. u martua me Haxheren,

i lindi një djalë i mirë të cilin e quajti Ismail.

Pasi i lindi djali, Ibrahimi a.s. përgatiti pak ushqim, ia dha Haxheres dhe udhëtoi deri në një shkretëtirë të largët.

Aty u përshëndet me foshnjën dhe me Haxheren, e tha:

O Zoti ynë, unë i vendosa pasardhësit e mi në kodrinën pa pemë e perime, pa bimë, aty ku do të jetë shtëpia Jote e bukur.

Haxherja i tha Ibrahimit a.s.: – A Zoti të ka urdhëruar për këtë?

Ibrahimi iu përgjigj: – Po.

– Atëherë nuk do të na humbë Zoti, do të më ndihmojë mua dhe foshnjës – tha Haxherja.

Ibrahimi a.s. u kthye nga kishte ardhur.

Haxherja me foshnjën mbetën në mes të shkretëtirës, ushqimi iu harxhua, uji iu harxhua, dielli i fortë përcëllonte, fëmija filloi të qajë.

Nëna nuk mund ta duronte fëmijën duke qarë, shikoi majtas, shikoi djathtas, ç’të bënte?

U nis në drejtim të kodrës Safa. Nuk gjeti asgjë.

U kthye dhe shkoi në drejtim të kodrës Merva. Prapë nuk gjeti asgjë.

Kështu veproi shtatë herë, por kot. Heshti (në vetvete), pastaj përqendrohet të dëgjojë me vëmendje dhe thotë: – Kam dëgjuar një zë duke thënë se nëse ke nevojë për ndihmë, kërko të të ndihmoj. Kur e sheh një Melek (Xhibrilin a.s.) te vendi Zemzem dhe shkon në atë drejtim deri sa e sheh se si shpërthen një burim, i cili bëhet basen dhe i sinjalizon me dorën e saj dhe i mbush grushtet me ujë dhe pastaj prej grushteve pi ujë.

E lodhur u kthye në drejtim të foshnjës. Ç’të sheh?

Ismaili buzëqesh sepse meleku pranë tij e kishte afruar ujin, u gëzua pa masë, u afrua te uji. Uji gurgullonte me të madhe.

Haxherja tha:

– ZEMI JA MUBEREK ZEMI. Ndale hovin e madh o ujë i bekuar, ndale.

Edhe sot e kësaj dite ky burim quhet burim Zem-Zem, apo ujë i Zem-Zemit.

Për këtë arsye, haxhinjtë e bëjnë Saëjin në mes këtyre dy kodrinave.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s