Përqendrimi në namaz

Përqendrimi në namaz

Ebu Jusufi r.a. ishte njëri nga nxënësit më të njohur të imam Ebu Hanifes.

Dëgjoi për një djalë që quhej Hatim el-Esam, i cili fliste në xhami për asketizmin.

Ebu Jusufi i mori nxënësit e tij dhe u tha:

– Ejani ta pyesim, e nëse vërtetë na përgjigjet, atëherë të ulemi dhe të përfitojmë prej tij.

Hyri në xhami dhe e pyeti:

– O djalosh, na trego për namazin?

Hatimi ia ktheu:

– Për rregullat apo për formën?

Ebu Jusufi u çudit dhe tha:

– I bëmë një pyetje, ndërsa ai e ndau në dy! Më trego për formën e tij?!

Hatimi tha:

Qaben vendose përballë teje.

Peshoren e veprave përpara syve.

Urën e siratit poshtë këmbëve.

Xhenetin nga e djathta.

Zjarrin nga e majta.

Melekun e vdekjes mendoje sikur të jetë pas teje duke pritur për të të marrë shpirtin.

Edhe nëse i kryen këto prapë ti nuk e di se a të është pranuar namazi apo jo.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s