Fetvaja vrasëse

Fetvaja vrasëse

Disa prej sehabeve shkojnë në një udhëtim.

Njëri nga sehabet lëndohet në kokë.

Të nesërmen në mëngjes ai zgjohet i papastër.

Ai dëshironte të merrte tejemum për ta falur namazin me qëllim që uji mos t’ia zgjeronte plagën e tij.

I pyeti shokët e tij se a ka të drejtë në lehtësim të marrjes së tejemumit në vend të gusulit.

Ata i përgjigjen se, pasi që ujë ka atëherë ti mund të lahesh dhe nuk ke të drejtë për tejemum.

Andaj ai lahet me ujë, kurse ishte ftohtë i madh.

Plaga në kokë i rëndohet edhe më shumë dhe si pasojë e kësaj vdes.

Shkojnë te Muhamedi a.s. dhe ia tregojnë ngjarjen, ai u thotë:

– Ju e keni vrarë. Zoti ju dënoftë! Po pasi që nuk e keni ditur pse nuk keni pyetur?

Pyetja është çelës i zgjidhjes së problemit.

I ka mjaftuar tejemumi në vend të ujit.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s