Ndërtimi i xhamisë së Pejgamberit

Ndërtimi i xhamisë së Pejgamberit

Pejgamberi ynë i dashur vendosi që ta ndërtonte xhaminë.

Vendosi që xhaminë ta ndërtonte në vendin ku ishte ulur deveja.

Vendi ku ishte ulur deveja ishte pronë e dy vëllezërve jetimë.

Muhamedi a.s. e bleu vendin e dy vëllezërve duke u dhënë 10 mithkal.

Pasi e bleu parcelën, menjëherë filluan të hedhin themelet për xhaminë e re.

Themelet e xhamisë janë bërë me gurë.

Muret e xhamisë i ndërtuan me argjilë dhe me qerpiç.

Lartësia e xhamisë ishte sa lartësia e një njeriu andaj nuk është mbuluar nga sipër.

Pejgamberi ynë i ka drejtuar punimet duke punuar edhe vetë gjatë ndërtimit të xhamisë.

Mesatarisht, ndërtimi i xhamisë zgjati 7 muaj.

Ndërtimi i xhamisë mbaroi në muajin prill të vitit 623.

Gjatë kohë së ndërtimit të xhamisë, Pejgamberi ynë ka banuar në shtëpinë e Ebu Ejub el-Ensarit.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s