Thirrja në Islam

Thirrja në Islam

Muhamedit a.s. i zbriti ajeti kur’anor:

“Thirri (në Islam) dhe tërheqja vërejtjen familjes dhe të afërmve.”

Posa zbriti ky ajet, Muhamedi a.s. filloi t’i thërriste në Islam familjen e tij dhe ata në të cilët kishte besim.

Tri vite të plota Muhamedi a.s. thërriste fshehtazi në Islam.

Në fillim numri i muslimanëve ishte i vogël.

Muslimanët e parë tuboheshin në shtëpinë e Ekreme bin Erkam.

Aty e lexonin dhe mësonin Kur’anin.

Aty i bënin planet për përhapjen e Islamit.

Në këtë kohë e pranuan Islamin:

Hamza – axha i Muhamedit a.s.

Jasiri dhe Sumeja – prindërit e Amarit.

Pastaj islamin e kanë pranuar edhe Bilalli e Uthmani.

Më vonë fenë Islame e pranon edhe Umeri r.a.

Jasiri dhe Sumeja janë shehidët e parë të cilët kanë dhënë jetën për Islam.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s