SHPIRTI

SHPIRTI

Dihet mirëfilli se njeriu përbëhet prej dy komponentëve: prej materies dhe shpirtit, po ashtu dihet se shpirti është prej Allahut dhe mëshirës së Tij, dhe se shpirti besnik, pra Xhibrili është përcjellës i programit të Allahut, pra Kur’anit i cili po ashtu është shpirt, pyetja është: A është shpirti me të cilën Zoti i Lartmadhëruar e ka frymëzuar materien për ta lëvizur, për të ndier, në të vërtetë po ai shpirt të cilin Allahu ia ka dhënë planprogramit të tij Kur’anit.

Përgjigje: Kurrsesi jo, shpirti i parë është ai i cili është edhe në jetën e besimtarit edhe në jetën e pabesimtarit ndërsa shpirti i dytë është ai shpirt i cili i jep jetë lumturi të përgjithmonshme dhe jetë më me vlerë e kjo është ajo jeta e vërtetë.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s