ËSHTË PREJ KADERIT TË ALLAHUT

ËSHTË PREJ KADERIT TË ALLAHUT

Një arab (beduin) e ka pyetur të Dërguarin e Allahut s.a.v.s.: O i Dërguari i Allahut: A të mjekohemi? Është përgjigjur: Po, sepse Ai i cili e ka zbritur sëmundjen e ka zbritur edhe mjekimin (ilaçin). E mëson ai i cili studion, dhe nuk e mëson ai i cili e inspiron. Mjekohuni, vetëm se mos u mjekoni me haram. E KA REGJISTRUARAHMEDI

Në Sunen disa arab (beduin) e kanë pyetur të Dërguarin e Allahut s.a.v.s.: A të mjekohemi? Është përgjigjur: Po! Rob të Allahut mjekohuni, sepse Allahu nuk ka vendos sëmundje e të mos ketë vendosë shërimin (mjekimin) e saj përpos një sëmundje. E cila është ajo o i Dërguari i Allahut?Ajo është pleqëria.

Është pyetur i Dërguari i Allahut s.a.v.s.: Çka mendon nëse përdorim Rukje për shërim, apo ilaçe për shërim, a nuk e kthen (e largon) kaderin e Allahut? Është përgjigjur: Po mu ajo është kaderi i Allahut. EKA  REGJISTRUAR TIRMIDHIU

Mjekimi në spital po ashtu është prej kaderit të Allahut.

Përgjigje: Në lidhje me këtë Shejh Shaëraviju jep mendim shumë të rëndësishëm: Mjekësia mjekon, ndërsa Allahu shëron. Mjekimi mund t’ia qëlloj por edhe mund të gaboj, sepse shumica e pacientëve vdesin mu në duart e mjekëve të tyre-SUBHANALLAH.

Imami i nderuar thotë: Mjeku i cili ia ka qëllua me diagnozën e tij dhe shëron ai nuk e ka largu kaderin e Allahut.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s