Përfundimi i Isait a.s.

Përfundimi i Isait a.s.

Isai a.s ishte Pejgamber.

Zoti i dha shumë mrekulli mbinatyrore.

Jehuditë nuk e besonin asnjë prej mrekullive të Isait a.s.

Jo vetëm që nuk u besonin, por vendosën që ta mbysin Isain a.s.

Havarijunët, të cilët ishin shokë të Isait a.s. e ruanin nëpër shtëpitë e tyre.

Njëri prej shokëve të Isait a.s. quhej Jehudha.

Jehudha i përngjante shumë Isait a.s.

Një ditë, përderisa ai ishte në shtëpi, jehuditë i shkuan Jehudhës.

Jehuditë e kapën Jehudhën.

Menduan se është Isai a.s.

E kryqëzuan dhe e gjuajtën me gurë derisa vdiq.

Zoti i Madhëruar në Kur’an thotë:

As nuk e kanë mbytur.

As nuk e kanë kryqëzuar.

Vetëm iu është dukur atyre (se është Isai por ai faktikisht nuk ka qenë Isa).

Isai a.s. kishte shpëtuar nga tradhtia e Jehudëve.

Zoti i Madhëruar në Kur’an thotë:

O Isa, Unë do të të vdesë ty, dhe do të të marr pranë vetes dhe do të shpëtoj nga ata që nuk besojnë.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s