Isai a.s. në rininë e tij

Isai a.s. në rininë e tij

Isai a.s. i thërriste njerëzit të besonin vetëm në Allahun.

Beni Israilët i thanë:

– Na sjell argumente, të besojmë.

Isai a.s. tha:

– Më sillni baltë.

Kur ia sollën baltën, e formoi zogun prej balte, i fryu dhe me lejen e Allahut zogu fluturoi menjëherë.

Pastaj Isai a.s. tha:

– Më sillni një të verbër.

Kur ia dërguan njeriun e verbër, vetëm e preku dhe me lejen e Allahut i erdhi shikimi.

Pastaj tha:

– Ma sillni të vdekurin.

Ia dërguan të vdekurin dhe me lejen e Allahut e ngjalli.

Pastaj Isai a.s. tha:

– Unë jam në gjendje që ta dijë çka hani, çka pini dhe çka flitni nëpër shtëpitë tuaja.

Populli i tha:

– Kjo është e pamundur.

Të nesërmen Isai a.s. i tregoi secilit veç e veç çka kishte ngrënë, çka kishte pirë dhe çka kishte folur në shtëpinë e tij.

Edhe pas të gjitha këtyre mrekullive prapë nuk besuan.

Atëherë Isai a.s. tha:

– Cilët janë ndihmëtarët e Allahut?

Havarijunët thanë:

– Ne jemi ndihmëtarët e Allahut. Dëshmo se ne jemi muslimanë.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s