Zemra dhe organet tjera fizike të njeriut

Zemra dhe organet tjera fizike të njeriut

Kur Zoti i Lartmadhëruar e ka ligjësuar ligjin e besimit, në atë program ia ka bashkëngjitur faktorët e jetës. Përderisa në atë program ua ka siguruar ushqimet e jetës, u thotë atyre: “Mos e stresoni veten në çështje të rizkut (furnizimi) duke i shkaktuar zemrës vështirësi”.

Sa i përket çështjes përfundimtare të rizkut (furnizimi), ka dallim në mes të:

– ngarkesës së trupit tënd dhe,

– ngarkesës së zemrës tënde.

Ndoshta risku (furnizimi) është i garantuar në tokë:

– Nëse je i fortë, shkon deri te caku dhe e gjen, ndërsa,

– nëse je i dobët, te caku i furnizimit shkon vëllai yt besimtar i cili angazhohet për veten e tij dhe për ty.

Kështu pra, në këtë çështje garantues është planprogrami i Allahut. Përderisa në këtë çështje garantues është planprogrami i Allahut, njeriu nuk duhet ta ngarkojë zemrën, mirëpo këtu nuk bën pjesë ngarkesa e pjesëve të trupit.

Ka njerëz të cilët nuk e bëjnë dallimin në mes të këtyre dy çështjeve. Nëse dëgjon dikë i cili të ndalon që ta ngarkosh veten për çështjen e riskut (furnizimit), thuaj, qëllimi është të mos ngarkohet zemra dhe të mos mundohet shpirti (e kjo nuk ka të bëj me ngarkimin e organeve tjera fizike).

Besimtari posedon:

– zemrën dhe

– pjesët tjera fizike.

Pjesët fizike të trupit lodhen, por zemra mbështetet te Zoti. Ky është dallimi mes tyre. Pjesët e trupit punojnë, ndërsa zemra mbështetet te Zoti. E gjithë kjo është çështja e besimtarit. Ai i cili të thotë mos u mbështet te Zoti, ti thuaji: Jo, nuk është si thua ti.

Po ashtu, ai i cili të thotë: Zoti i Lartmadhëruar të furnizon (të jep riskun) ashtu siç e furnizon shpendin, i cili fluturon i uritur dhe kthehet i ushqyer. Ti kundërpërgjigju dhe thuaji: A fluturon në mëngjes dhe a kthehet në mbrëmje!?. Edhe pse shpendi nuk është i obliguar (me obligime si njeriu), ai shkon (fluturon) dhe kthehet.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëraviu

“Rruga drejt afrimit me Allahun”

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s