Zekerijai a.s.

Zekerijai a.s.

Zoti i Madhëruar i ka zgjedhur: Ademin, Nuhin, familjen e Ibrahimit dhe familjen e Imranit prej të gjithë njerëzve.

Gruaja e Imranit ishte nga fisi fisnik.

Kujdesej për shtëpinë e shenjtë në Jerusalem.

Ajo dëshironte të lind një djalë që ai të kujdesej për shtëpinë e shenjtë.

Kur lindi vajzë e emëroi me emrin Merjem.

U lut te Zoti i Madhëruar që ta ruajë vajzën dhe pasardhësit e saj nga shejtani i mallkuar.

Përkujdesjen për vajzën e cila quhej Merjem e mori Zekerijai.

Zekerijai a.s. çdo ditë shkonte në shtëpinë e shenjtë për t’i dërguar ushqim.

Kur shkonte te Merjemja, dimrit shihte frytet e sezonit veror.

Kur shkonte te Merjemja, verës shihte frytet e sezonit dimëror.

E pyeste Merjemën:

– Prej nga këto pemë?

Merjemja i përgjigjej:

– Nga Zoti i Madhëruar. Ai furnizon këdo pa llogari.

Zekerijai a.s. e kuptoi se Merjemja ishte e furnizuar me pemë e perime prej Zotit të Madhëruar.

Ai kishte një dëshirë, që pas vete të ketë trashëgimtarë të mirë dhe të jetë pejgamber.

Për këtë Zekirijai a.s. u lut:

Zoti im, jam plakur, eshtrat më janë dobësuar, jam thinjur, mirëpo gjithmonë m’i ke pranuar lutjet. Më jep fëmijë që të jetë trashëgimtari im.

Zoti i Madhëruar ia pranoi lutjen e i tha:

O Zekerija, ti do të kesh një fëmijë i cili do të quhet Jahja.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s