Agjërimi i Zekerijait a.s.

Agjërimi i Zekerijait a.s.

Zekerijai a.s. e kuptoi se Merjemja ishte e furnizuar me pemë e perime prej Zotit të Madhëruar.

Ai kishte një dëshirë, që pas vete të ketë trashëgimtarë të mirë dhe të jetë pejgamber.

Për këtë Zekirijai a.s. u lut:

Zoti im, jam plakur, eshtrat më janë dobësuar, jam thinjur, mirëpo gjithmonë m’i ke pranuar lutjet. Më jep fëmijë që të jetë trashëgimtari im.

Zoti i Madhëruar ia pranoi lutjen e i tha:

– O Zekerija, ti do të kesh një fëmijë i cili do të quhet Jahja i cili gjithmonë do të jetë i gjallë sepse ai do të vdesë në rrugën e Allahut.

Zekerijai a.s. tha:

– Po si të kem fëmijë, kur jam plak, por edhe gruaja ime është plakë.

Zoti i Madhëruar i tha:

– Po edhe ty të kam krijuar, e ti nuk ke qenë fare.

Zekerija a.s. i tha:

– Më jep ndonjë shenjë që ta di se me të vërtetë do të kem fëmijë.

Zoti i madhëruar i tha:

– Tri ditë mos fol me njerëzit, por vetëm tregoju me shenja që ta lavdërojnë Zotin e Madhëruar ditë e natë.

Kështu lindi Jahjai a.s.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s