Shërimi i Ejubit a.s.

Shërimi i Ejubit a.s.

Ejubi a.s. kishte qenë i sëmurë për një kohë të gjatë.

Për të përkujdesej gruaja e tij.

Një ditë, përderisa gruaja e Ejubit a.s. ishte duke kërkuar ushqim për Ejubin a.s., shejtani u shndërrua në njeri dhe gruas së Ejubit a.s. i tha se ka ushqim vetëm nëse e ndërron bishtalecin për ushqim.

Gruaja e Ejubit a.s. pranoi dhe e ndërroi bishtalecin për ushqim.

E dërgoi ushqimin te Ejubi a.s.

Ejubi a.s. i tha se nuk do të hajë ushqim derisa të tregonte se ku e kishte marrë atë ushqim.

Ajo ia tregoi ngjarjen Ejubit a.s.

Ejubi a.s. i tha:

– Kur të shërohem do të të rrahë me njëqind shkopinj.

Nga ky moment Ejubi a.s. iu lut Zotit:

“O Zoti im, më është vështirësuar gjendja,

Jam në pikë të hallit.

E Ti je më i mëshirshmi i të gjithë mëshiruesve.”

Zoti i Madhëruar ia pranoi lutjen e i tha:

Bjeri me këmbën tënde (tokës)! Ja ky është një burim i ujit të ftohtë për larje dhe pirje.

Ejubi a.s. piu ujë dhe e pastroi trupin me ujë.

U shërua dhe u kthye i shëndoshë si në gjendjen e mëparshme.

Kur gruaja u kthye, nuk mundi ta kuptonte se si aq shpejt ishte shëruar.

Ejubi a.s. për ta kryer premtimin i mori njëqind thupra, i bashkoi, e me të gjitha i ra lehtë një herë gruas së tij.

Për atë që kishte duruar, prapë Zoti i Madhëruar e shpërbleu Ejubin a.s.

E furnizoi me fëmijë e pasuri.

Vazhdoi jetën i lumtur, duke falënderuar Zotin.

Vazhdoi jetën i lumtur duke i rënë në sexhde vazhdimisht Zotit të Madhëruar.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s