Isai a.s.

Isai a.s.

Merjemja ishte në Mihrab.

I shkon Melaqja Xhibril e i thotë:

– Unë jam i dërguar prej Allahut që të të sjell një fëmijë të mençur.

Merjemja a.s. i tha Xhibrilit:

– Si të lindi unë fëmijë kur kurrë nuk më ka prekur njeri?

Xhibrili i tha:

– Kështu do të jetë, që të jetë shembull dhe shenjë për gjithë njerëzimin,

se Zoti i Madhëruar krijon njerëzit dhe jep shpirtrat.

Kur lindi Isai a.s., u tubua populli e i thanë Merjemes:

– Si ke lind kështu?

Merjemja me shenjë tregoi nga fëmija.

Populli i tha:

– Si të flasim me fëmijën në djep?

Isai a.s. në atë moment tha:

Unë jam rob i Allahut. Zoti i Madhëruar më ka bekuar.

Më ka bërë pejgamber, do të më jep librin.

Më ka porositur që të falem dhe të jap zekatin derisa të jem gjallë.

Zoti i Madhëruar kur dëshiron të bëhet një punë, vetëm thotë bëhu dhe ajo bëhet menjëherë.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s