Dëshmoria e Jahjait a.s.

Dëshmoria e Jahjait a.s.

Jahja d.m.th. dëshmor.

Dëshmorët janë të gjallë gjithmonë.

Ata kurrë nuk vdesin, sepse janë gjithmonë në kënaqësinë dhe mëshirën e Allahut.

Zoti i Madhëruar që në fëmijëri i ka dhënë Jahjait a.s. mençuri e i ka thënë:

O Jahja, lexo librin me përpikëri dhe me përkushtim.

Kape librin me të fortë e mos e lësho.

Jahjai a.s. u bë i dëgjueshëm ndaj Zotit të Madhëruar dhe ndaj prindërve.

Lexonte librin e shenjtë.

Gjykonte me të drejtë.

Ishte i njohur te populli dhe e respektonin.

Mbreti Hirodos e donte vajzën e vëllait të tij, sepse ajo ishte e bukur.

Pra, ajo vajzë mbretin e kishte axhë. Mirëpo mbreti dëshironte të martohej me të.

Kur shkuan njerëzit e pyetën Jahjain a.s. se a lejohet kjo martesë.

Jahja a.s. tha:

– Kjo është haram, rreptësisht e ndaluar.

Nëna e vajzës shkon te mbreti Hirodos e i thotë:

– Nëse dëshiron të martohesh me vajzën time, e dëshiroj kokën e Jahjait këtu.

Mbreti veproi ashtu, ai ishte i dehur.

Urdhëroi që ta mbytnin Jahjain a.s.

Kështu Jahjai a.s. ra dëshmor duke e mbrojtur ligjin e Zotit.

Zoti i Madhëruar i dënoi me dënim të fortë për krimin e tyre, mbretin, vajzën e vëllait të tij dhe Beni israilët.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s