Taluti

Taluti

Beni Israilët një kohë të gjatë jetuan nëpër shkretëtirë.

Ata shpresonin se një ditë do të hynë në tokën e shenjtë të Palestinës.

Në Palestinë jetonin amalikët.

Pas disa betejave, amalikët kishin plaçkitur “arkën” në të cilin ishte Tevrati i Musës a.s.

Beni israilët kërkuan prej pejgamberit të tyre Samvil që Zoti të ju dërgojë atyre një Mbret të fortë i cili do të fitonte kundër amalikëve.

Pejgamberi tha:

– A jeni të bindur se kur t’ju kërkohet të luftoni, ju do merrni pjesë në luftë pa ngurrim?

Ata u përgjigjën:

– E pse të mos luftojmë ne për rrugën e Zotit?

Na përzunë nga shtëpitë e nga tokat tona.

Njerëzit e fëmijët tanë u shpërndanë në katër anët e botës.

Pas pak ditësh, Pejgamberi i thirri sërish dhe u tha:

– Zoti shpalli Talutin mbret për ju.

Ata u shtangën dhe thanë:

– Pse të jetë ai mbreti ynë? Ai është i varfër. Ne e meritojmë para tij të bëhemi mbretër.

Pas këtyre fjalëve, Pejgamberi u tha:

– Vendimin për t’u bërë ai mbret, e dha Zoti. Ai i dha atij pushtet e dituri. Përveç kësaj, Zoti e bën mbret atë që Ai do.

Ata thanë:.

– E si të besojmë ne se ai vërtet është zgjedhur mbret? Na duhet të shohim ndonjë mrekulli që ta besojmë këtë.

Pejgamberi tha:

– Arka e shenjtë që ka mbetur në dorë të armikut do kthehet sërish te ju. Melekët vetë do ua sjellin. Brenda arkës është Teurati dhe sendet e Musait e Harunit. Dhe kjo do jetë prova e mbretërisë së Talutit.

Të nesërmen, njerëzit u mblodhën në faltore për të dëshmuar mrekullinë.

Nisën të prisnin. Dhe, mrekullia ndodhi, para syve të të gjithëve.

Melekët po zbrisnin nga qielli arkën e shenjtë.

Kur panë me sytë e vet arkën që ua sollën melekët, atëherë ata e pranuan Talutin si udhëheqës.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s