Taluti dhe Xhaluti

Taluti dhe Xhaluti

Ishin dy grupe:

Njëri grup ishte grupi i të padrejtëve.

Grupi tjetër ishte i të drejtëve.

Grupi i të padrejtëve ishte me numër të madh të ushtarëve, me armatim të përsosur.

Grupi i të drejtëve ishte me numër të vogël të ushtarëve.

Xhaluti përfaqëson grupin e të padrejtëve.

Taluti përfaqëson grupin e të drejtëve.

Xhaluti u përball me disa ushtarë të Talutit.

Njerëzit kishin frikë.

Xhaluti ishte komandant i amalikëve në Palestinë.

Ai ishte i fortë dhe i rrezikshëm.

Kërkoi dyluftim para betejës.

Davudi a.s. ishte djalë i ri por guximtar, trim i pashoq.

Pranoi të dalë në dyluftim.

Davudi kishte besim të fortë ndaj Allahut.

E mori llastikun dhe shkoi për t’u përballur me Xhalutin.

Ai e goditi atë me shpejtësi në kokë dhe para se Xhaluti ta tërheq shpatën, ra në tokë

dhe kështu Davudi e mbyti Xhalutin.

Pas këtij rasti, ushtria e Talutit fitoi kundër ushtrisë së Xhalutit.

Zoti i Madhëruar tregon në Kur’an:

“Me ndihmën e Allahut i thyen ata.

Davudi e mbyti Xhalutin.

Allahu i dha atij (Davudit) sundimin dhe urtësinë, dhe e mësoi atë për çdo gjë që deshi.

Dhe sikur Allahu të mos i mbronte njerëzit me disa prej disa të tjerëve, do të shkatërrohej toka.

Allahu është bamirës i madh ndaj njerëzimit.”

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s