Musai a.s. te Shuajbi a.s.

Musai a.s. te Shuajbi a.s.

Musa a.s. u ndihmoi vajzave të Shuajbit a.s.

Njëra prej vajzave të Shuajbit a.s. shkoi te Musai a.s. e i tha:

– Të fton babai ynë, që të të shpërblejë për shkak se na ndihmove që t’i japim bagëtisë ujë.

Musai a.s. shkoi në shtëpinë e tyre.

Ndërkohë që Musai po ngrihej e po u kërkonte leje të ikte, vajza e vogël iu afrua të atit dhe i tha:.

– O baba, a nuk kërkoje vazhdimisht një burrë besnik e të fuqishëm për të të ndihmuar në punët e tua? Ja ku të erdhi te dera. Merre Musain në punë, atë e ke shumë të përshtatshëm, edhe besnik, edhe të fuqishëm.

Shuajbi e pyeti:.

– E ku e di ti se është i fuqishëm?

Vajza i përgjigjet:

– E pashë kur ngriti i vetëm një shkëmb që mezi e lëvizin dhjetë burra.

Baba e pyet vajzën:

– Mirë i fuqishëm, po nga ta dimë se është besnik?

Vajza i përgjigjet:

– Kur erdhëm në shtëpi, nuk deshi të ecte pas meje që unë të mos ndihesha keq. Kur flet me të, ai skuqet dhe nuk i ndan sytë nga toka.

Shuajbi u kthye nga Musai, që po bëhej gati të dilte, e i tha:

– Musa, kam një propozim për ty. Në qoftë se rri këtu e bëhesh ndihmësi ynë për tetë vjet, do të të martoj me njërën prej vajzave të mia e do të të mbaj si bir.

Po ndenje dhjetë vjet, kjo tregon mirësinë e bujarinë tënde.

Po unë nuk dua të të mbaj të lidhur, ti e di vetë. Po as mirësia, as bujaria ime, nuk ka për të të munguar.

Musait a.s. i qeshi fytyra. Ky propozim ishte dashamirësia e Zotit vetë!

Ai nuk ngurroi aspak dhe pranoi.

Ai u martua me vajzën e vogël dhe për dhjetë vjet me radhë i shërbeu Shuajbit.

Dhjetë vite të cilat i kaloi pranë Shuajbit ishin një periudhë shumë e rëndësishme në formimin e Musait a.s.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s