Musai a.s. në Egjipt

Musai a.s. në Egjipt

Musai a.s. shkoi për në Egjipt te Faraoni.

Haruni është vëllai i Musait a.s.

Që të dy ishin Pejgamber.

Musai a.s. dhe Haruni a.s. u takuan në breg të lumit Nil.

Kur u takuan e përqafuan njëri-tjetrin.

Pastaj Musai a.s. i tha vëllait:

– Eja të shkojmë tek Faraoni sepse Allahu na ka ngarkuar me këtë detyrë!

Musai a.s dhe Haruni a.s. shkuan te Faraoni dhe i thanë:

– Ne jemi pejgamberë, liroi Beni Israilët, mos i mundo.

Kthehu në rrugë të drejtë.

Faraoni i tha Musait a.s.:

– A mos ke ndonjë argument se vërtetë ti je pejgamber!?

Musai a.s. e gjuajti shkopin e ai u shndërrua në gjarpër,

Pastaj e nxori dorën nga xhepi e ajo shndriste si yll i shkëlqyer.

Faraoni me shokët e tij menduan se mos është magji.

Ata i ftuan magjistarët dhe caktuan një ditë që të tubohen njerëzit dhe të shohin se kush do të fitojë.

Erdhi dita kur u takuan magjistarët me Musën a.s.

Magjistarët i gjuajtën litarët.

Litarët dukeshin sikur të ishin gjarpërinj, por në të vërtetë nuk ishin gjarpërinj.

Musai a.s. e gjuajti shkopin.

Shkopi u shndërrua në gjarpër të vërtetë dhe i gëlltiti litarët që dukeshin si gjarpërinj.

Magjistarët kuptuan mrekullinë e Musait a.s. dhe ranë në sexhde e thanë:

– Ne besojmë në Zotin e të gjithë botëve.

Faraoni u zemërua dhe ju tha magjistarëve:

– Do të ju dënoj me një dënim të fortë pse besuat.

Kërcënim i Firaunit nuk ndikoi te magjistarët.

Magjistarët thanë:

O Zoti ynë na jep durim.

O Zoti ynë na bën që të vdesim musliman.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s