Çdo vështirësi ka lehtësinë

Çdo vështirësi ka lehtësinë

Musai a.s dhe Haruni a.s. shkuan te Firauni.

Kur shkuan te Faraoni i thanë:

– Ne jemi pejgamberë, liroji Beni Israilët, mos i mundo.

Kthehu në rrugë të drejtë.

Firauni nuk pranonte t’i lironte beni Israilët.

Për këtë arsye Zoti i Madhëruar i solli Musait a.s. mrekulli të shumta:

– Karkalecat bënin zhurmë tërë natën dhe nuk i linin të flenë.

– Bretkosat bënin zhurmë tërë natën dhe nuk i linin të flenë.

– Morrat u ngjiteshin në trup dhe nuk i linin të qetë.

– Gjaku iu paraqitej në ujë dhe nuk mundnin të pinë ujë.

– Nuk mund të flinin dhe të pushonin.

– Nuk mund të qëndronin pa ushqim.

– Nuk mund të jetonin pa ujë.

Të gjitha këto e detyruan Faraonin të dorëzohet.

Firauni i tha Musait a.s.:

– O Musa, merri Beni Israilët e largohu nga këtu, vetëm na lërë neve të qetë.

Musai a.s. i mori Beni Israilët e u nis të largohej nga Egjipti.

Më pas Firauni prapë vendosi ta ndjek Musain a.s.

Përgatiti ushtrinë dhe u nis për ta zënë Musain a.s. dhe Beni Israilët.

Musai a.s. arriti në breg të detit, ndërsa Firauni me ushtrinë e tij e ndiqte pas.

Atëherë Zoti i Madhëruar i tha Musait a.s. që t’i bjerë detit me shkop.

Musai a.s. i ra detit me shkop, deti u ça në dysh.

Musai a.s. kaloi në anën tjetër të detit.

Firauni me ushtrinë e tij u nisën pas tij.

Kur arriti Faraoni në mes të detit.

Deti u bashkua dhe e përmbyti Faraonin me ushtrinë e tij.

Musai a.s. me Beni Israilët shpëtuan.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s