SHKURORËZIMI I TRIHERSHËM NË TË NJËJTËN KOHË

SHKURORËZIMI I TRIHERSHËM NË TË NJËJTËN KOHË

A lejohet shkurorëzimi i trefishtë në të njëjtën vend dhe në të njëjtën kohë: Transmeton Bejhekiu nga Ibn Abasi r.a. se ka thënë Ruhanete e ka shkurorëzua bashkëshorten e tij tri herë në të njëjtën kohë dhe në të njëjtin vend, e pastaj është pikëlluar shumë. Kur i ka treguar të Dërguarit të Allahut s.a.v.s. ka pyetur: Si e ka shkurorëzuar?

“E ka shkurorëzuar tri herë”.

Muhamedi s.a.v.s. i tha: Në të njëjtën vend dhe në të njëjtën kohë: Tha Po!. Muhamedi a.s. i tha: Po kjo konsiderohet vetëm një shkurorëzim, si të duash, ke të drejtë të martohesh me të, pastaj. Pastaj u martua me të shkurorëzuarën.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s