NDJENJAT E BRENDSHME

NDJENJAT E BRENDSHME

Pyetje: Sa i përket mosmarrëveshjes dhe problemeve që shpërthejnë mes burrit dhe gruas,pa marrë parasysh shkakun, cila procedurë është më e mira dhe më e shëndosha, për t’i tejkaluar vështirësitë bashkëshortore.

Përgjigje: Shejh Shaëraviju në lidhje me zgjidhjen e këtij problemi këshillon dheparasheh shërimin shpirtëror medicinal, i cili është i dobishëm në të cilin janë ilaçet shëruese me ndihmën e Allahut.

I nderuari Shejh Shaëraviju thotë: Çdo konflikt, i cili ndodh në mes burrit dhe gruas, nëse ai konflikt vjen nga faktorët e jashtëm, vështirë është që të shërohet, ndërsa nëse nuk janë faktorët e jashtëm shkak i atyre mosmarrëveshjeve, atëherë me kalimin e kohës, dhe atë të një kohe të shkurtër, i zgjedhin ndjenjat e brendshme.

Shejhu i mirënjohur vërteton se harmonizimi familjar në mes të burrit dhe gruas janë garancioni më i sigurt për zgjidhjen e problemeve shoqërore dhe sigurinë shoqërore.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s