Jusufi a.s. në pallatin mbretëror

Jusufi a.s. në pallatin mbretëror

Një karvan shkonte prej Sirisë për në Egjipt.

Ndalet për të pushuar dhe për të pirë ujë.

Një njeri e hodhi kovën në bunar.

Papritmas gëzohet sepse kovën e nxori së bashku me një fëmijë.

Shkuan në Egjipt dhe e shitën Jusufin a.s. me një çmim simbolik.

Jusufin a.s. e bleu ministri.

Ministri i tha gruas së vet të kujdeset sikur ta kishte djalë.

Jusufi rritej pa brenga në pallatin e ministrit.

Zoti i Madhëruar i kishte dhënë bukuri, dituri dhe mençuri.

Bukuria e tij e shtyri gruan e ministrit që të dashurohej në të.

Ajo filloi që të zbukurohej për Jusufin, mirëpo Jusufi a.s. nuk tregonte interesim për të.

Kur e pa Zulejhaja se ai e refuzonte e ftoi në dhomën e saj.

Ia mbylli derën e u përgatit që të flejë së bashku me Jusufin.

Jusufi a.s. iku me të shpejtë.

Afër derës e takoi ministri.

Ai e kuptoi se Zulejhaja ishte gabim e i tha Jusufit: largohu nga ajo, ndërsa gruan e tij e këshilloi që të kërkoi falje për gabimin e bërë.

Në qytet përhapet lajmi.

Lajmi e irritoi Zulejhanë edhe më shumë.

Ajo i ftoi të gjitha gratë e qytetit.

U dha nga një mollë dhe thikë për të qëruar mollët.

Pastaj e urdhëroi Jusufin të hyjë në mesin e tyre.

Kur e panë bukurinë e Jusufit, mbetën gojëhapur dhe thanë:

– Ky nuk është njeri, me siguri është Melek fisnik.

I prenë duart e tyre e nuk e ndienin dhembjen.

Filluan ta ndjejnë dhembjen vetëm atëherë kur doli Jusufi a.s.

Edhe pse Jusufi a.s. ishte i drejtë, tradhtarët e shtynë atë që pas një kohe të hidhet në burg.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s