Jusufi a.s. në burg

Jusufi a.s. në burg

Jusufi a.s. ishte në pallatin shtetëror.

Padrejtësisht e arrestojnë dhe e vendosin në burg.

Në burg, Jusufi a.s. i takoi dy shokë.

Që të dy kishin parë nga një ëndërr.

Jusufi a.s tha: – Më tregoni se çka keni parë në ëndërr.

I pari tha:

– Kam parë duke shtrydhë rrush dhe duke pirë verë.

I dyti tha:

– Kam parë se si mbaja bukë mbi kokë e shpendët hanin në të.

Jusufi a.s. të parit i tha:

– Do të shpëtosh dhe do t’i shërbesh ministrit.

Shokut të dytë i tha:

– Ti do të gjykohesh me vdekje.

Jusufi ishte komentues i saktë i ëndrrave.

Vërtetë ashtu siç i komentoi ëndrrat edhe ndodhi.

Shoku i parë u lirua.

Shoku tjetër u dënua me vdekje.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s