Interpretimi i ëndrrës së mbretit

Interpretimi i ëndrrës së mbretit

Mbreti i Egjiptit kishte parë një ëndërr.

Shtatë lopë të dobëta duke i ngrënë shtatë lopë të majme.

Shtatë kallinj të thata duke i ngrënë shtatë kallinj të njoma.

E ftoi popullin t’ia komentojnë ëndrrën.

Askush nuk ishte në gjendje ta komentojë.

Njëri prej pallatit shtetëror kishte qenë në burg me Jusufin a.s.

I kujtohet se Jusufi ishte komentator i ëndrrave.

I kujtohet se Jusufi ia kishte komentuar ëndrrën e tij.

I thotë mbretit se në burg është një i burgosur i pafajshëm.

Ai i burgosur është komentues i saktë i ëndrrave.

Kur e ftuan Jusufin nga burgu u tha atyre:

– Shtatë vjet do të ketë shi.

E pastaj shtatë vjet tjera do të jetë shumë kohë e nxehtë dhe e vështirë për të jetuar.

Mbretit i pëlqeu ky komentim.

E liroi nga burgu.

E emëroi ministër të ekonomisë.

Jusufi ishte besnik dhe i drejtë.

Jusufi e qeverisi mirë ekonominë e vendit.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s