Jusufi a.s. ministër

Jusufi a.s. ministër

Jusufi a.s. ishte ministër i ekonomisë.

Ai punonte me përkushtim të jashtëzakonshëm.

Për çdo vjet të korrurat që i mblidhte i ruante në magazina për kohë të vështira.

Pas kohëve të mira, filloi thatësi.

Në Palestinë, aty ku ishin vëllezërit e Jusufit a.s. kishte mungesë të ushqimit.

Jakubi a.s. i dërgoi fëmijët në Egjipt për ushqim.

Vëllezërit e Jusufit a.s. shkojnë në Egjipt për ushqim.

Jusufi a.s. i njihte vëllezërit e tij, mirëpo ata nuk e njihnin.

Jusufi a.s. i pyet vëllezërit:

– Sa vëllezër jeni.

Ata i përgjigjen:

– Ne jemi njëmbëdhjetë vëllezër.

Jusufi a.s. u thotë:

– Po ku është i njëmbëdhjeti, ju këtu jeni dhjetë.

Ata thanë:

– Kemi një vëlla të vogël, mirëpo babai frikohet për të dhe nuk e ka lejuar të vijë me ne.

Jusufi u tha:

– Kësaj radhe merreni ushqimin.

Nëse nuk e sillni vëllanë e vogël, herën tjetër nuk do të ketë ushqim për juve.

Vëllezërit e Jusufit a.s. u kthyen në shtëpinë e tyre me plot ushqim.

Ata ishin të gëzuar.

Po ashtu edhe baba i tyre Jaëkubi a.s. u gëzua.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s