Tradhtia e vëllezërve të Jusufit a.s.

Tradhtia e vëllezërve të Jusufit a.s.

Vëllezërit e Jusufit a.s. mendonin se baba i tyre e do më së shumti Jusufin a.s.

Njëri vëlla tha:

– Babai e do më së shumti Jusufin.

Tjetri tha:

– Ne e meritojmë të na dojë më shumë se atë.

I treti tha:

– Vërtetë baba është në humbje të sigurt.

I katërti tha:

– Ta vrasim Jusufin.

I pesti tha:

– Hidheni në fund të ndonjë bunari, e merr atë dikush prej udhëtarëve.

I gjashti tha:

– Ky i fundit është mendimi më i mirë.

Shkuan të gjithë së bashku e i thanë Jaëkubit – babës së tyre:

– Dërgoje Jusufin të luaj së bashku me ne dhe le të hajë pemë.

Babai tha:

– Frikohem mos e ha ujku.

Njëri prej tyre tha:

– Mos u friko, ne jemi shumë, do të kujdesemi dhe do ta ruajmë atë.

E morën vëllezërit Jusufin, e hodhën në një bunar të thellë,

u kthyen te babai i tyre e i thanë:

– Jusufin e ka ngrënë ujku, ja këmisha e përgjakur si dëshmi që të besosh se e flasim të vërtetën.

Jakubi tha:

– Durimi është më i vlefshëm, – dhe nuk kërkoi më shumë prej tyre.

Një karvan duke ardhur prej Sirisë për të shkuar në Egjipt u ndal për të pushuar dhe për të pirë ujë.

Një njeri e hodhi kovën në bunar kur papritmas u gëzua sepse kovën e nxori së bashku me Jusufin a.s.

Kur shkuan në Egjipt e shitën Jusufin a.s. me një çmim simbolik.

Jusufin a.s. e bleu ministri i Egjiptit.

Ministri i Egjiptit i tha gruas së vet të kujdeset sikur ta kishte djalë.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s