Jusufi a.s.

Jusufi a.s.

Jaëkubi a.s. kishte shumë fëmijë.

Kur lindi Jusufi, Jusufi ishte djalë i hijshëm, i mençur dhe i dashur.

Kur lindi Jusufi, Jusufi ishte djalë i kujdesshëm.

Kur lindi Jusufi, Jusufi ishte djalë i sjellshëm.

Jakubi e kuptoi se do të jetë pejgamber.

Jakubi a.s. çdo ditë pas dreke e kishte zakon të ulej dhe rreth e rrotull i tubonte fëmijët e tij që të bisedonte me ta dhe t’i këshillonte.

Çdo herë në prehër e mbante Jusufin a.s.

Kjo sjellje ndikoi që vëllezërit të xhelozonin në Jusufin a.s.

Një ditë të bukur pranvere Jusufi a.s. i tha babës së tij:

– Unë në ëndërr i kam parë njëmbëdhjetë yje, diellin dhe hënën duke më bërë sexhde.

Baba posa e dëgjoi i tha:

– O biri im, këtë ëndërr mos ia trego vëllezërve se do të të përgatitin kurthe.

Vërtetë shejtani është armik i hapur i njeriut.

Jusufi a.s. e dëgjoi babën e tij.

Nuk ua tregoi ëndrrën vëllezërve të tij.

Vëllezërit mendonin se baba i tyre e do më së shumti Jusufin a.s.

Vëllezërit e dinin se baba i tyre e do më së shumti Jusufin a.s.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s