SUNDIMI DHE SUNDIMET

SUNDIMI DHE SUNDIMET

Pyetje: Cili është dallimi në mes të sundimit dhe sundimeve?

Shejh Shaëraviju përgjigjet: Zoti i Lartmadhëruar ka thënë:

“Qoftë i lartësuar (Allahu), i Cili në dorë të Tij ka sundimet e çdo gjëje”.

Këtu është përdorur fjala “sundimeve” në shumicë dhe nuk është përdorur fjala “sundim” në njëjës.

Po ashtu Zoti i Lartmadhëruar ka thënë:

“I Allahut është sundimi i qiejve dhe i tokës”.

Këtu është përdorur fjala “sundim” në njëjës dhe nuk është përdorur “sundimet” në shumës. Kjo nga arsyeja se “sundim” është atë që e dëshmon dhe e sheh, ndërsa “sundimet” janë çështjet e fshehta dhe sekrete. Në rend të parë tregohen çështjet e dukshme, ndërsa nuk mund të dish çka ka pas çështjeve të dukshme.

Nuk ka dyshim se hapësirat dhe çështjet pas çështjeve të dukshme është bota e sundimeve.

“Qoftë i Lartësuar Allahu, i Cili në dorën e Tij, janë sundimet e çdo gjëje dhe te Ai do të kthehen (që të gjitha)”.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s