Ibrahimi a.s.

Ibrahimi a.s.

Ibrahimi a.s. ka lindur në Babiloni.

Babilonia është saktësisht në Sirinë e sotme.

Ibrahimi a.s. në moshën rinore filloi të hulumtojë krijimin e njeriut.

Ibrahimi a.s. në moshën rinore filloi të hulumtojë krijimin e gjithësisë.

Ibrahimi a.s. në moshën rinore filloi të hulumtojë krijimin e çdo gjëje që e rrethonte.

Dëshironte të gjente përgjigje të vërtetë dhe të saktë.

Dëshironte ta kuptonte Krijuesin e vërtetë dhe absolut.

Shikoi në qiell, e pa një yll. Mendoi. – Ky është Zoti im.

Kur ylli perëndoi dhe humbi, tha:

– Ky është mendim i gabuar sepse Zoti nuk zhduket kurrë.

Shikoi prapë në qiell, e pahënën, a mos është ky Zoti im?

– Ky është më i madh – tha në vetvete.

Edhe Hëna humbi.

– Jo – tha. – Edhe ky nuk mund të jetë Zot.

Shikoi në qiell, e pa diellin. – Ky është më i madhi – tha – ndoshta ky është Zoti im.

Perëndoi edhe dielli.

Atëherë u bind se as dielli, as hëna, as yjet nuk janë zota, por këto janë krijesa të Zotit.

Zoti është Krijuesi i gjithësisë, i gjithçkaje.

Ai ekziston gjithmonë dhe vetëm Atij duhet t’i drejtohemi.

Ai meriton të adhurohet dhe vetëm Atij duhet t’i drejtohemi.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s