UMREJA A ËSHTË SUNET APO FARZ?

UMREJA A ËSHTË SUNET APO FARZ?

Pyetje: Umreja a është sunet apo farz?

Shejh Shaëraviju përgjigjet: “Thënia e Zotit të Lartmadhëruar”, do të thotë se Umreja është farz e jo sunet. Përderisa Zoti i Lartmadhëruar haxhin e ka cilësua se është “më i madhi”, që do të thotë se ka edhe “haxh të madh”.

Ndërsa “haxhi në Qabe për atë i cili ka mundësi dhe e ka rrugën e lirë” ka për qëllim haxhin dhe Umren së bashku.

Po ashtu mund të kuptojmë se Zoti i Lartmadhëruar e ka cilësua haxhin në Arafat se është haxhi më i madhi, ndërsa haxhi në të cilën nuk është qëndrimi në Arafat nuk është “haxhi më i madhi” por “haxhi i madh”, po mos të ishte kështu do të zbehej domethënia.

Në hadithin “Është ndërtua Islami në pesë shtylla”, ka për qëllim haxhin dhe Umren së bashku.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s