HAXHI PËR TJETRIN

HAXHI PËR TJETRIN

A mund ta kryej haxhin femra për nënën e saj?

Një grua e ka pyetur të Dërguarin e Allahut s.a.v.s.: Vërtetë nëna ime ka vdekur dhe nuk e ka krye haxhin. Ata kryej haxhin për të? Është përgjigj: Po kryeje haxhin për ta. (HADITHI SAHIHË)

Një njeri derisa ishte afër të Dërguarit të Allahut s.a.v.s. dhe thoshte: “Leb-bejke an Shebremete”. Kur e ka dëgjua i Dërguari i Allahut s.a.v.s.: A e ke krye haxhin për vete? Ai i thotë jo!. Muhamedi a.s. pastaj i ka thënë: Kryeje haxhin për vete, e pastaj për Shebremetën. (E ka regjistrua Shafiju dhe Ahmedi)

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s